Facebook

Gdzie można wykorzystać wodę opadową? Jak skutecznie zbierać wody opadowe w miejscu opadu?

img

Woda, podobnie jak inne ziemskie zasoby, nie jest niewyczerpalna. Na szczęście można próbować, chociaż częściowo uniezależnić się od dostawy mediów, zaoszczędzić, a przy tym wykazać się proekologiczną postawą. Jak? Wystarczy zainstalować zbiornik na deszczówkę – nadziemny lub podziemny i zbierać do niego wodę opadową. Zobacz, jak wiele zastosowań w codziennym funkcjonowaniu obiektów mieszkalnych oraz przemysłowych ma ta ciecz.

Użytkowanie wody wiąże się z ponoszeniem szeregu opłat – podatków, kosztów eksploatacyjnych związanych z oczyszczaniem ścieków i ich odprowadzaniem. Dodatkowo rosną one wtedy, gdy ciecz wodociągowa wykorzystywana jest nie tylko w domu, ale też w ogrodzie. Tymczasem do podlewania roślin i szeregu innych czynności można wybrać deszczówkę zebraną za pomocą systemów odwodnień HAURATON. To rozwiązanie, z którego obecnie korzystają m.in. zarządcy obiektów czy odbiorcy komercyjni odpowiadający za stan techniczny odwodnienia.

Zalety wody opadowej

Woda deszczowa to słaby roztwór kwasowy, pozbawiony całkowicie chloru czy fluoru – zbędnych dla kwiatów czy trawy, a potrzebnych do uzdatniania związków kranówki. W swoim składzie zawiera niewielkie ilości wapnia i magnezu, dlatego jest miękka. W przeciwieństwie do wody kranowej nie zostawia więc białych osadów i jest znacznie lepiej przyswajalna przez rośliny.

Oprócz prostego i w 100% naturalnego składu deszczówka ma jeszcze jedną zaletę – jej temperatura jest bardzo podobna do temperatury otoczenia. Mając na uwadze wszystkie argumenty, warto pomyśleć nad wyborem systemu do gromadzenia wody opadowej i jej późniejszej dystrybucji. Jak się okazuje ma ona całkiem sporo zastosowań, co może ograniczyć zużycie wody wodociągowej nawet o kilkadziesiąt procent! To z kolei przekłada się na realne oszczędności finansowe.

Wykorzystanie deszczówki

Bogata w substancje odżywcze, pozbawiona chemii i niemal nielimitowana – deszczówka może być zbierana do beczek ustawionych bezpośrednio pod rynnami lub połączonych systemem rur i złączek. Alternatywą jest stworzenie bardziej zaawansowanej instalacji ze zbiornikiem podziemnym, czy z systemem rozsączającym, do którego trafia deszczówka odprowadzana z podjazdów i chodników poprzez odpływ liniowy. Tak zebraną wodę można następnie wykorzystać do:

 • nawadniania terenu w naturalny sposób poprzez rozsączanie wody deszczowej do gruntu, dzięki czemu trafia ona do naturalnego środowiska,
 • podlewania trawnika, kwiatów, drzewek,
 • mycia podjazdu, tarasu, chodników,
 • mycia samochodów,
 • sprzątanie klatek schodowych, hal, magazynów
 • chłodzenia, produkcji i innych procesów technologicznych, wykorzystujących duże ilości wody,
 • spłukiwania toalety,

  A po dodatkowym uzdatnieniu do:

 • napełniania basenów,
 • prania w pralce

Retencja ma szereg korzyści dla ludzi i środowiska. Ponowne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą spore oszczędności i pozwala częściowo uniezależnić się od dostawcy mediów. Jest rekomendowane zwłaszcza gospodarstwom domowym, ale też zakładom przemysłowym.

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Jeśli Twoje odwodnienie wymaga wymiany, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci w doborze systemu odpowiedniego dla Twojego obiektu.

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Dowiedz się, jakie odwodnienie liniowe będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego obiektu.

cta__img

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami