Facebook

Jaki wpływ mają odwodnienia liniowe na czystość i ochronę środowiska?

img

Systemy odwodnienia liniowego na przydomowych podjazdach czy wielkopowierzchniowych parkingach, oraz innych zewnętrznych powierzchniach utwardzonych, mają za zadanie podnieść komfort użytkowania i estetykę tych powierzchni. Dodatkową zaletą stosowania liniowych systemów odprowadzenia wody deszczowej, jest ich korzystny wpływ na środowisko naturalne. W dzisiejszym wpisie kilka słów o tym jak odwodnienia liniowe pomagają w zachowaniu czystości i poprawiają stan środowiska.

Zasada działania systemu odwodnienia liniowego

Deszczówka gromadząca się na powierzchni utwardzonej, w każdym jej zagłębieniu, stanowi nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Woda ma niszczące oddziaływanie na wiele materiałów, w tym na materiał, z jakiego wykonane jest podłoże – najczęściej beton, lub kostka brukowa. Wnika w szpary i szczeliny, powodując dalszą korozję materiału, a przy mrozach może nawet doprowadzić do odsadzenia fragmentów podłoża, co będzie skutkowało koniecznością wykonania remontu po zimie.

Można temu zaradzić w prosty sposób – stosując system kanałów, wkopanych w podłoże i przykrytych rusztami. Korytka wykonane są najczęściej z polimerobetonów, albo z betonu zagęszczanego i charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zmiany temperatur i inne czynniki atmosferyczne. Metalowe ruszty, które stanowią widoczny element systemu, mogą mieć różne wzory i strukturę powierzchni, a także kolorystykę, co sprawia, że łatwo je dopasować do estetyki otoczenia.

Łatwość utrzymania czystości dzięki liniowemu odprowadzeniu deszczówki

Zastosowanie odwodnienia liniowego w opisanym wyżej systemie sprawia, że nie ma problemu z odprowadzeniem wody opadowej z powierzchni parkingu, placu, chodnika, ścieżki rowerowej, czy podjazdu do garażu. Konieczne jest oczywiście wykonanie odpowiedniego spadku w tej powierzchni, między innymi z tego powodu należy wykonać montaż odwodnienia liniowego jeszcze zanim ułoży się nawierzchnię. Dzięki zastosowaniu odwodnienia liniowego unikniemy zalegających kałuż i błota. Łatwiej też taką powierzchnię utrzymać w czystości, bo można ją po prostu polać wodą z węża i nie martwić się, że woda będzie później zalegać, powodując niszczenia podłoża. Po prostu, tak jak woda opadowa, spłynie ona do korytka, a korytkiem do sieci kanalizacyjnej, albo do studni chłonnej.

Jak zastosowanie odwodnienia liniowego wpływa na stan środowiska?

Odwodnienie liniowe pełni znaczącą rolę w ochronie środowiska, ponieważ chroni grunty i wody gruntowe przed zanieczyszczeniem. Ciągi komunikacyjne często są zanieczyszczone nie tylko błotem i piaskiem, ale także olejami, osadami pochodzącymi ze spalin, czy innymi substancjami szkodliwymi. Jest to zauważalne zwłaszcza na parkingach, czy drogach, w jeszcze większym stopniu dotyczy stacji benzynowych. Woda deszczowa spłukuje te zanieczyszczenia z powierzchni i stwarza w ten sposób zagrożenie przedostania się ich do wód gruntowych i do gruntu. Jeśli zastosuje się odwodnienie liniowe, zanieczyszczona woda zostaje zatrzymana, ujęta w system odprowadzający do kanalizacji a następnie do oczyszczalni, gdzie wszelkie szkodliwe substancje są usuwane lub neutralizowane.

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Jeśli Twoje odwodnienie wymaga wymiany, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci w doborze systemu odpowiedniego dla Twojego obiektu.

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Dowiedz się, jakie odwodnienie liniowe będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego obiektu.

cta__img

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami