Facebook

Kiedy odwodnienie liniowe może być nieskuteczne?

img

Odwodnienie liniowe jest systemem korytek osłoniętych kratkami, których głównym zadaniem jest zbieranie wody deszczowej i odprowadzanie jej do kanalizacji lub innych miejsc przeznaczenia np. do studni chłonnych bądź rowów melioracyjnych. Wykorzystuje się go na powierzchniach nieprzepuszczalnych, które ograniczają wchłanianie wody do gruntu takich jak np. tereny wyłożone kostką brukową. System ten jest skuteczny, ale nie bezawaryjny. Istnieje kilka przyczyn, przez które odwodnienie liniowe działa niesprawnie lub całkowicie przestaje spełniać swoje funkcje. Z pomocą przychodzą wówczas specjaliści zajmujący się profesjonalną naprawą odwodnień liniowych. Jednym z nich jest firma Hauraton, mająca w swojej ofercie kompletny zakres usług związanych z montażem i serwisowaniem tego systemu.

Co ma największy wpływ na prawidłowe działanie odwodnienia liniowego?

Skuteczne działanie odwodnień liniowych gwarantuje odpowiednio przygotowany plan rozmieszczenia elementów systemu na danej powierzchni oraz ich profesjonalny montaż. Nieumiejętne i nieszczelne zamontowanie korytek sprawia, że system nie spełnia swoich funkcji. Co więcej, znaczenie odgrywa sam dobór elementów produkowanych z określonych materiałów. Decydować o tym powinno przede wszystkim przeznaczenie nawierzchni. Korytka betonowe są bardziej nasiąkliwe i cięższe od korytek z polimerobetonu. Te drugie z kolei wykazują większą wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Jeszcze inne, korytka wykonywane z tworzyw sztucznych, wykazują właściwości antykorozyjne i są trwalsze w kontakcie ze środkami chemicznymi.

Decydując się na montaż odwodnienia liniowego, warto skorzystać z fachowej pomocy. Specjaliści nie tylko dobrze rozplanują system, który szybko i skutecznie będzie odprowadzał wodę z nieprzepuszczalnych powierzchni, ale także dostosują rodzaj i rozmiar korytek do miejsca ich przeznaczenia. Nawet jeśli, zapadnie decyzja o samodzielnym ułożeniu systemu odprowadzania wody, należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń producenta. W przeciwnym wypadku, koszty poniesione na rzecz instalacji mogą pójść na marne. Ponadto, nagromadzona woda może dostać się do piwnicy, czy zalać ulicę sprawiając bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.

Jakie są przyczyny niesprawnego działania odwodnienia liniowego?

Poza nieprawidłowym montażem wpływ na niewłaściwe działanie odwodnienia liniowego mają warunki atmosferyczne. Wahania temperatur oraz nadmierne opady w połączeniu z nieodpowiednio dobranym spadkiem dna odwodnienia mogą skutecznie zaburzyć pracę systemu. Przy czym warto pamiętać także o tym, iż zbyt mały spadek zahamuje również samoczynne oczyszczanie się korytek. Zanieczyszczone korytka z kolei zablokują przepływ nagromadzonej deszczówki, co uniemożliwi odprowadzenie wody z nawierzchni do kanalizacji.

Kolejną istotną kwestią wpływającą na skuteczność odwodnienia liniowego jest obciążenie. Należy je uwzględnić już na etapie projektowania systemu. Nieprzemyślany dobór korytek i ich zbyt niska wytrzymałość może przyczyniać się do awarii systemów odprowadzania wody.  Duże obciążenie spowodowane ciągłym ruchem pojazdów lub naciskiem wywoływanym przez ciężkie materiały i sprzęty uszkadza system. Zwiększenie obciążenia może powodować też wykruszanie opaski betonowej. Uszkodzenie jej z kolei prowadzi do destabilizacji systemu i obniża jego trwałość.

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Jeśli Twoje odwodnienie wymaga wymiany, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci w doborze systemu odpowiedniego dla Twojego obiektu.

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Dowiedz się, jakie odwodnienie liniowe będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego obiektu.

cta__img

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami