Facebook
drogi autostrady

Remont ul. Karmelickiej w Krakowie

W związku z przebudową głównej linii tramwajowej łączącej dzielnicę Bronowice z centrum miasta, a zarazem przebudową ulic: Bronowickiej, Podchorążych, Królewskiej na ponad rok zamknięto komunikację tramwajową oraz samochodową wzdłuż tych ulic. W między czasie miasto Kraków zadecydowało o remoncie ul. Karmelickiej (przedłużenia ciągu ww. ulic). Planowana „dodatkowa” inwestycja nie była objęta wcześniejszym przetargiem zatem wymagała niezwykle sprawnego i szybkiego działania ze strony urzędników, projektanta oraz wykonawcy. Całość prac musiała zostać wykonana w ciągu zaledwie kilku miesięcy, przed otwarciem głównej linii tramwajowej Bronowice – Centrum.

odwodnienia liniowe budowa

Wyzwania związane z realizacją inwestycji

Specyfika inwestycji wymagała mocnego wsparcia technicznego. Wykonanie obliczeń hydraulicznych oraz propozycje specyficznych rozwiązań zabudowy, związane z zastanym stanem po rozebraniu istniejącej nawierzchni. W bardzo krótkim czasie powstało kilka wariantów systemu odwodnienia, z których każdy bazował na produktach firmy HAURATON. Zastosowano również pierwsze w Krakowie odwodnienie tramwajowe FASERFIX®BIG BL TRAM. Następnym etapem inwestycji była wymiana nawierzchni, torowiska oraz odwodnień liniowych prowadzonych wzdłuż krawędzi jezdni – istniejące odwodnienia zastąpiono odwodnieniem FASERFIX® KS 100. Łączna długość wymienionych odwodnieni to około 400 mb.

odwodnienie liniowe z betonu

Specyfikacja projektu

Ze względu na charakter inwestycji – jedna z głównych ulic w ścisłym centrum Krakowa – konieczne było zastosowanie odwodnień o możliwie najlepszych parametrach hydraulicznych i wytrzymałościowych. Zaproponowane rozwiązanie stanowiło gwarancję najwyższej jakości, podpartej licznymi referencjami. Aby sprostać wszystkim wymaganiom, dobory projektowe prowadzono w uzgodnieniu z wykonawcą oraz urzędnikami z urzędu miasta.

FASERFIX®BIG BL FASERFIX®BIG BL TRAM

Odwodnienie liniowe z prefabrykowaną opaską żelbetową. Ruszty kratowe GUGI - wysoce odporne na obciążenia dynamiczne i statyczne.

Klasa E900

Ruch ciężki

Ulica Karmelicka, Kraków

Produkty pozwalające na szybką zabudowę w ruchliwym miejscu.

betonowe odwodnienie liniowe

Piotr Śmiłek prowadził osobisty nadzór nad realizacją inwestycji

Przy pracach nad tym projektem kluczowe było rzetelne wsparcie techniczne, które zapewnił Piotr Śmiłek oraz Maciej Pawlak Całość prac przebiegła w ekspresowym tempie. Od wyboru wykonawcy, przez projekt do ostatecznej realizacji upłynęły zaledwie 4 miesiące. Dużym wyzwaniem okazały się kwestie logistyczne. Dostawy oraz rozładunek materiałów odbywały się na głównych ulicach przelotowych w centrum miasta. Bardzo ważna była realizacja dostaw zgodnie ze ściśle uzgodnionym harmonogramem i przyjazd spedycji z punktualnością co do godziny.

Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości odwodnień z prefabrykowaną obudową, przetrwają one następne kilkadziesiąt lat bez konieczności kolejnego remontu, a to było najważniejsze z punktu widzenia inwestora.

~ Piotr Śmiłek

Zainstalowane odwodnienie

0

650 mb odwodnienia FASERFIX KS+150 z rusztem E600

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Dowiedz się, jakie odwodnienie liniowe będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego obiektu.

cta__img

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami