Facebook
porty morskie i lotnicze

Wymiana odwodnień liniowych na terenie lotniska Balice w Krakowie

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie Balicach to drugie lotnisko w Polsce pod względem ilości odprawianych podróżnych oraz wielkości ruchu lotniczego. Jego historia sięga lat 60. XX w., kiedy część istniejącego lądowiska wojskowego została przeznaczona dla lotnictwa cywilnego. W 2020 roku realizowaliśmy na jego terenie kompleksową wymianę odwodnień liniowych na placu przed hangarem dla pojazdów technicznych z użyciem produktów Hauraton FASERFIX BIG BL 150. Obiekt stanowi jedną z największych inwestycji inżynieryjnych w naszym kraju.

odwodnienia liniowe budowa

Wyzwania związane z realizacją inwestycji

Krakowskie lotnisko prowadzi liczne inwestycje związane z zagospodarowaniem wód deszczowych, które muszą być odprowadzane z pasów startowych i innych powierzchni utwardzonych. Port Lotniczy Kraków-Balice znajduje się w gronie największych odbiorców profesjonalnych systemów odwodnień liniowych Hauraton skategoryzowanych w najwyższej klasie obciążenia F900. Nowoczesne rozwiązania technologiczne doskonale sprawdzają się w kontakcie ogromnym naciskiem kół maszyn lotniczych o masie kilkuset ton.

odwodnienie liniowe z betonu

Innowacyjne odwodnienia liniowe HAURATON FASERFIX BIG BL 150 dla portu lotniczego

W zrealizowanym projekcie zastosowane zostały innowacyjne systemy odwadniające HAURATON FASERFIX BIG BL 150 z prefabrykowaną obudową żelbetową. Celem było przeprowadzenie modernizacji przy zachowaniu istniejącej struktury odwodnienia i kanalizacji deszczowej. Wykorzystane na terenie lotniska w Krakowie rozwiązania to odwodnienia liniowe przeznaczone do eksploatacji pod znacznym obciążeniem statycznym oraz dynamicznym. 

Zintegrowana, zbrojona opaska betonowa dodatkowo podnosi wytrzymałość mechaniczną konstrukcji. Produkty są dedykowane do nawierzchni:

 • portów lotniczych,
 • obiektów portowych,
 • centrów logistycznych,
 • zakładów przemysłowych,
 • terminali kontenerowych.

Zalety odwodnień zastosowanych przed hangarem dla pojazdów technicznych w Balicach

Solidne i niezawodne odwodnienia liniowe, których wymianę przeprowadziliśmy przed hangarem dla pojazdów technicznych na lotnisku w Balicach k. Krakowa to produkty, których zastosowanie niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Wśród zalet rozwiązań HAURATON FASERFIX BIG BL 150 warto wymienić:

 • odporność na duże obciążenia – nasze wyroby mogą pracować pod dużym obciążeniem dynamicznym (klasa F900),
 • wytrzymałość – konstrukcje są niepodatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz długotrwałą ekspozycję na mróz czy promieniowanie UV,
 • montaż – instalacja, jak i wymiana odwodnień liniowych z prefabrykowaną opaską jest procesem szybkim i mało inwazyjnym, nie wymaga wylewania opaski betonowej na miejscu budowy,
 • solidność – wytrzymałe i niezawodne produkty charakteryzują się wieloletnią trwałością.

HAURATON – dostawca odwodnień liniowych dla portu lotniczego w Krakowie

Firma Hauraton to doświadczony dostawca odwodnień liniowych, który zrealizował modernizację i wymianę systemów odwadniających dla portu lotniczego w Krakowie. Bezpośrednim wykonawcą inwestycji była firma ALBUD z Alwerni. Dzięki sprawnej komunikacji ze wszystkimi podmiotami biorącymi udział w procesie inwestycyjnym, projekt został ukończony zgodnie z założonym harmonogramem robót. 

odwodnienie liniowe z betonu
betonowe odwodnienie liniowe

Opinia inwestora

Realizacja przeprowadzona w rejonie portu lotniczego miała miejsce na długości 150 metrów. Inwestor docenił nasze kompetencje, a szef działu utrzymania inwestycji przekazał referencje drogą mailową:

„Dzień dobry Panie Piotrze, Informacyjnie przekazuję, że zakończyliśmy montaż odwodnień. Naszym zdaniem efekt jest bardzo dobry, jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z Waszego wyrobu, jak i wykonawcy firmy Albud. Bardzo dziękujemy za Pana pomoc i duże zaangażowanie w tym temacie.”

Prace zostały przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz jakości i bezwzględnym dochowaniem terminów umownych.

Zainstalowane odwodnienie

0m

FASERFIX BIG BL 150 z prefabrykowaną obudową żelbetową

W pracach brali udział:

 • Piotr Śmiłek odpowiedzialny za kontakt z inwestorem (razem z Marcinem Kokoszką), projektantem oraz wykonawcą,
 • Maciej Pawlak odpowiadający za analizy hydrauliczne oraz dobory techniczne, a także zagadnienia projektowe,
 • Dominika Szych zajmująca się realizacją zamówienia,
 • Anna Michalczyk-Fedder przygotowująca oferty handlowe.

Zastosowane do przeprowadzenia inwestycji na terenie lotniska Kraków-Balice liniowe odwodnienia Hauraton FASERFIX BIG BL 150 to optymalny ekonomicznie wybór dla obszarów, gdzie dochodzi do ciągłego ruchu ciężkich maszyn. Jeżeli są Państwo zainteresowani wdrożeń tej klasy rozwiązań, to serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Oferowane przez naszą firmę rozwiązania technologiczne są wykorzystywane na obszarze wielu obiektów lotniskowych, a także w ciągach autostradowych. Jednym z doskonałych przykładów jest ich aplikacja w rejonie bramek poboru opłat na autostradzie A4 w Balicach.

odwodnienie liniowe z betonu

Wymień odwodnienie na swoim obiekcie

Dowiedz się, jakie odwodnienie liniowe będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego obiektu.

cta__img

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami